Nawigacja

Aktualności

Regionalne Obchody Światowego Dnia Metrologii wraz z III edycją konkursu o metrologii METROLIGA

Opublikowane przez : Krystyna Huterska

W dniu 20 maja obchodzony jest corocznie Światowy Dzień Metrologii ustanowiony na pamiątkę podpisania w dniu 20 maja 1875 r. w Paryżu Konwencji Metrycznej. Dla uczczenia Światowego Dnia Metrologii, popularyzującego metrologię, w tym techniki pomiarowe na rzecz zrównoważonego rozwoju - z inicjatywy  Dyrektora Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku, przy współpracy z Politechniką Białostocką i Uniwersytetem w Białymstoku zostały organizowane Regionalne Obchody Światowego Dnia Metrologii, które odbyły w dniu 21 maja 2024 r. na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej przy ul. Wiejskiej 45D.

W ramach obchodów odbył się finał III edycji Konkursu wiedzy o metrologii „METROLIGA” dedykowany dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Patronatu Konkursowi udzielili: Rektor PB, Minister Nauki, Prezes GUM, Marszałek Województwa Podlaskiego, Podlaski Kurator Oświaty.  Partnerem strategicznym konkursu była Polska Unia Metrologiczna (PUM).

Laureatami tegorocznej III edycji konkursu o metrologii METROLIGA zostali:

I miejsce - zespół w składzie Oliwier Połuszańczyk oraz Jakub Rolak

II miejsce - zespół w składzie Nikola Plicka oraz Julia Sianko

III miejsce - zespół w składzie Maciej Niedźwiedź oraz Paweł Buczyński

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

Ideą tegorocznych Regionalnych Obchodów Światowego Dnia Metrologii oraz hasłem przewodnim III edycji konkursu METROLIGA  była "Metrologia na zielono", co bardzo dobrze wpisuje się w temat Światowego Dnia Metrologii w 2024, którym jest  zrównoważony rozwój. Powyższe działania są odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata  w rozumieniu globalnym. Należą tutaj zmiany klimatyczne, zanieczyszczenia wody, powietrza i gleby. W tym dniu odbył się panel ekspercki "Metrologia Podlaska 2030", wykłady, a także rozstrzygnięto III edycję konkursu o metrologii METROLIGA, którego pomysł narodził się w białostockiej administracji miar już w 2017 roku, podczas przygotowań do obchodów 100-lecia GUM.

Regionalne Obchody Światowego Dnia Metrologii mają na celu zwrócenie uwagi jak ważna i bliska jest w życiu każdego obywatela nauka zwana metrologią, a także  mają za zadanie kreowanie wśród społeczeństwa świadomości o potrzebie funkcjonowania administracji miar, która zapewnia jednolitość miar i dokładność pomiarów. Konkurs wiedzy o metrologii METROLIGA -  ma na celu rozpropagowanie wśród młodzieży szkolnej (szkoły ponadpodstawowe) idei poprawnego dokonywania pomiarów oraz przedstawiania ich wyników, a także zachęcenie nauczycieli do wprowadzenia tematyki metrologii na zajęciach praktycznych oraz zwrócenie uwagi na potrzebę posiadania wiedzy o pomiarach i umiejętnościach mierzenia. 

Podczas Światowego Dnia Metrologii w 2024 r. skupiliśmy się na licznych możliwościach pomiarowych, które przyczyniają się do ustanowienia zrównoważonej gospodarki i środowiska. Rzetelne pomiary są podstawą tworzenia właściwego środowiska życia człowieka w równowadze z ekonomią i konkurencyjnością tworzoną poprzez rozwój metrologii.

W tym roku przypada również 105. rocznica powstania Głównego Urzędu Miar oraz 102. rocznica powstania Urzędu Miar w Białymstoku. Z tej okazji na uroczystościach poczęstowano wszystkich Gości oklicznościowym tortem.

Więcej o Regionalnych Obchodach Światowego Dnia Metrologii oraz finale III edycji konkursu o metrologii METROLIGA  można przeczytać także na stronach:

Politechniki Białostockiej

Kuriera Porannego

 

 

 

 

 

 • Zdjęcia OUM w Białymstoku
  Zdjęcia OUM w Białymstoku
 • Zdjęcia OUM w Białymstoku
  Zdjęcia OUM w Białymstoku
 • Zdjęcia OUM w Białymstoku
  Zdjęcia OUM w Białymstoku
 • Zdjęcia OUM w Białymstoku
  Zdjęcia OUM w Białymstoku
 • Zdjęcia OUM w Białymstoku
  Zdjęcia OUM w Białymstoku
 • Zdjęcia OUM w Białymstoku
  Zdjęcia OUM w Białymstoku
 • Zdjęcie Politechnika Białostocka
  Zdjęcie Politechnika Białostocka
do góry