Nawigacja

Aktualności

List do metrologów napisany z okazji Światowego Dnia Metrologii przez Martina Miltona – Dyrektora BIPM oraz Anthony Donnellana – Dyrektora BIML

Opublikowane przez : Krystyna Huterska

Światowy Dzień Metrologii to coroczne święto podpisania Konwencji Metrycznej w dniu 20 maja 1875 roku przez przedstawicieli siedemnastu państw. Pierwotny cel Konwencji Metrycznej – ogólnoświatowa jednolitość miar – pozostaje dziś tak samo ważny jak w 1875 roku.

Światowy Dzień Metrologii to coroczne święto podpisania Konwencji Metrycznej w dniu 20 maja 1875 roku przez przedstawicieli siedemnastu państw. Pierwotny cel Konwencji Metrycznej – ogólnoświatowa jednolitość miar – pozostaje dziś tak samo ważny jak w 1875 roku. Z tej okazji Martin Milton – Dyrektor BIPM oraz Anthony Donnellan – Dyrektor BIML napisali do metrologów list Mierzymy dziś dla zrównoważonego jutra - tłumaczenie na język polski - Ramzez Mosiej (legalizator w Laboratoium Akustyki i Fotometrii OUM w Białymstoku).

Z inicjatywy Dyrektora Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku przy współpracy z Politechniką Białostocką oraz Uniwersytetem w Białymstoku już po raz trzeci organizowane są  Regionalne Obchody Światowego Dnia Metrologii wraz z III edycją konkursu wiedzy o metrologii METROLIGA. Tegoroczne uroczystości odbędą się w dniu 21 maja 2024 r. 

 

  • List dyrektorów BIPM oraz BIML - Światowy Dzień Metrologii 2024 - strona1
    List dyrektorów BIPM oraz BIML - Światowy Dzień Metrologii 2024 - strona1
  • List dyrektorów BIPM oraz BIML - Światowy Dzień Metrologii 2024-strona2
    List dyrektorów BIPM oraz BIML - Światowy Dzień Metrologii 2024-strona2
do góry